Google Adsense Nedir? Nasıl Çalışır? Nasıl Para Kazanılır?

Google Adsense, web sitesi sahiplerinin Adsense ile iş birliği yaparak kazanç elde ettikleri bir Google ürünüdür. Adsense’in en temel çalışma prensibi web sitelerinin belirli alanlarının reklam gösterilmesi için tahsis edilmesi sistemine dayanır. Pek çok otorite, Google Adsense’in günümüz web sitesi sektörünün en önemli oyuncuları arasında yer aldığını belirtmektedir.

Google Adsense Nedir?

Günlük belirli miktarda ziyaretçisi olan bir internet sitesinin, ziyaretçiler tarafından görülen noktaların reklam alanları oluşturulması ve reklam eklenmesi sonucunda Google Adsense ile işbirliği başlar. Adsense, reklamveren ve yayıncıyı buluşturarak belirli oranlarda kazançlar elde etmenizi sağlamaktadır. Bunu kısaca şu şekilde özetlemek mümkündür.

Kolayca Adsense Kullanmaya Başlayın

İlk olarak web sitenizin yapısına ve ziyaretçilerinize göre reklam alanlarınızı hazırlayın. Google bu adımda size yardımcı olarak bir reklam kodu verecektir. Dilerseniz reklam biçimleri ile uğraşmak istemezseniz gerekli ayarlamaları Google’ın sizin adınıza yapmasını da isteyebilirsiniz. Otomatik reklamları açarak tek bir kod ile tüm bu işlemi yürütmeniz mümkün olacaktır.

İkinci adım ise takip ile ilgilidir. Kodu web sitenize ekledikten sonra reklamlar artık sitenizde yayınlanmaya başlayacaktır. Bu konuda en yüksek gelir getiren ve site içeriğinize en uygun reklamlar yayınlanacaktır.

Son adım ise ödemedir. Bu da ayın belirli günlerinde ödemenin kesinleşmesi ile mümkün olur. Her ay sonunda ödeme kesinleşir ve takip eden ayın üçüncü haftasından sonra belirttiğiniz hesaba ödemeniz yapılır.

Adsense Kullanmak İstiyorum? Nasıl Kayıt Olurum?

Kayıt olma işlemi son derece basittir. Bu konuda etkin bir Google hesabına sahip olmanız son derece önemlidir. Google Adsense üzerinden para kazanmaya hemen başlamak için sürekli olarak kullandığınız Google hesabınız ile Adsense adresine kayıt olmanız yeterli olacaktır.

Sonrasında ise inceleme için web sitenizin bilgilerini girmeniz gerekir. Doğal olarak ilgili web sitesinin size ait olduğunun kanıtlanması amacıyla bir de kod eklenmesi de gerekebilir.

İnternette bu konuda pek çok bilgilendirme içeriği yer alır. Kısaca bunları şu şekilde özetlemek mümkündür. Kendinize ait ve belirli bir günlük ziyaretçiye sahip olan web sitenize Google Adsense hesabı eklemek için öncelikle şu adımları takip edin.

Google hesabınızla Adsense’de oturum açın.

İlk kez kullanmayı düşünüyorsanız Google Adsense gerekli yönlendirmeleri yapacaktır. Daha öncesinde kullandıysanız sadece Site ekle bölümünü ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. Oturum açtıktan sonra sizden site bilgileriniz istenecektir.

Adsense ile Sitenizi Birbirine Bağlayın

Size ait olan web sitesini Adsense hesabınıza eklemeye sıra geldi. Bu iş için site ekle kısmından kısa bir kod verilecektir. Verilen kodu sitenizin kaynak kodlarında bir noktaya eklemeniz istenir. Bu konuda Google gerekli yardımı yapacaktır. Zorlanıyorsanız web sitenizin yada scriptinizin yapısal özelliğine göre basit bir araştırma yapmanız yeterli olacaktır. İnternet üzerinde pek çok adreste bu konuda detaylı bilgi bulunur. Aynı zamanda wordpress kullanıyorsanız yüzlerce farklı eklentiyi kullanarak da reklam kodlarınızı ekleyebilirsiniz.

Onay Süresinin Sonuçlanmasını Bekleyin

Bir sonraki adımda ise artık sırada web sitenizin onaylanması gerekiyor. Uzunca bir süredir yayındaysa ve herhangi bir politika ihlali yoksa onay süresinin sonucunda gerekli onay süreci tamamlanacaktır. Her ne kadar Google bu süre hakkında 15 gün kadar uzayabileceğini belirtmiş olsa da aslında daha da kısa sürebilir.

Onaylanma yada Reddedilme

Bu sürecin sonunda eğer Google politikalarına uygun bir web siteniz yoksa reddedilirsiniz. Bu konuda size çoğunlukla bir mail ile geri dönüş yapılır. Yalnız bu geri dönüşte özellikle dikkat edilmesi gereken bazı konu başlıkları ve adımlar olduğu da unutulmamalıdır.

  • Düşük kalitede içerik
  • Yetersiz içerik
  • Politika ihlali
  • Yeni site

Benzeri başlıklarla size bir mail gelir ve reddedilme cevabınız açıkça yazılır. İnternet üzerinden ilgili maili baz alarak eksiklikleri gidermeniz ve yeniden başvurmanız tavsiye edilir.

Eğer internet siteniz onaylanmışsa yapacak pek bir işlem kalmamıştır. Artık hızlı bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. Düzenli olarak ziyaretçi takibi yapabilir ve kazancın nasıl iyileştirileceği konusunda gerekli çalışmaları yürütebilirsiniz.

Adsense Uygunluk Kriterleri Nelerdir?

Bunu kağıt üzerinde yazan ve gerçekte olan şeklinde iki farklı başlık altında incelemek mümkündür. Öncelikle Google her zaman için tamamen size ait, özgün bir içeriğe sahip olmanızı bekler. Yalnız bunu Google bekler, Adsense için böyle bir beklenti mümkün değildir.

Şurası unutulmamalıdır ki, günümüzde bilinen pek çok haber sitesi de dahil olmak üzere binlerce web sitesi kopya – aynı içerik ile yayın hayatına devam eder. Başka bir deyiş ile hit sahibi olmanız ve ilgi çekici içeriklere sahip olmanız Adsense için yeterli olacaktır.

Politikalar Daha Önemlidir

Kopya – özgün içerik konusundan daha önemli bir konu başlığı bulunmaktadır ki, o da politikalardır. Bu sebeple internet sitenizin Google politikalarına uyumlu olup olmadığına kesinlikle dikkat etmeniz gerekir. Diğer tüm seçenekler bir yana Google politikalarına uygun olmayan sitelerin asla reklamcılık onayını vermeyecektir. Bu konuya özellikle dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Gelirler Nereye Ödenir

Kendi adınıza kayıtlı İBAN adresine ödemeleriniz her ayın üçüncü haftasından itibaren yapılır. Bu ödeme takvimi Türkiye’de her ayın 21. İş günü itibariyle başlar maksimum 1 – 2 günlük gecikme sonucunda tamamlanmış olur. Ödeme yapıldıktan sonra Adsense hesabınızın bağlı bulunduğu mail adresine bir mail gelir. Bu mailde hesabınıza yapılan son ödemeyi kontrol edin. Yazmaktadır, yalnız burada panik yapmamak adına şuna dikkat etmek önemlidir. Her zaman için ödeme aynı gün içerisinde tamamlanmaz. Yani başka bir deyiş ile ödeme mailinin gelmesi demek ödemeyi almanız anlamına gelmeyecektir.

Adsense Gelirlerinin Vergilendirilmesi

Bir şahıs şirketi kurmanız yada hali hazırda kurulu şirketiniz üzerinden Google’a fatura kesmeniz gerekmektedir. Bu konuda destek veren pek çok adres bulunur. Google her ne kadar ödemeler bölümünde vergiler şeklinde bir gider belirtse de o Google’ın kendisinin kesmesi gereken vergileri ifade eden bir kalemdir. Sizin de verginizi vermeniz için bir şirket kurmaya ihtiyacınız olabilir.

Neden Adsense Kullanmalısınız?

Ne olursa olsun internet tarihinde hiçbir sistem ve ürün bu kadar uzun süredir kesintisiz ödeme yapmamıştır. Google’ı Google yapan belki de en önemli farkı bu sürekliliği ve güven duygusudur. Aralıklarla banlamalar, haksızlığa uğrama gibi şikayetler dillendirilse de hali hazırda hala ödeme yapmaya devam eden en önemli marka olarak ön plana çıkar.

Aynı zamanda reklamınızı yayınlamaya başladığınız andan itibaren teknik detaylarla uğraşmak zorunda kalmazsınız. Gerekli analizler yapılarak kitlenize uygun reklamlar gösterilir. Buna göre de belirli oranlarda gelir elde edersiniz.

Son olarak Google’ın her zaman için sizi yönlendirdiğini de unutmayın. Eksik yaptığınız yada fazlasıyla iyi giden süreçlerde gerekli bilgilendirmeler yaparak daha fazla kazanmanız için çalışmalarını sürdürür.

Dinamik Reklam Anlayışı

Sadece cep telefonları ve tabletler için değil, kullanılabilen tüm teknolojik cihazlar için farklı reklam birimleri ortaya çıkarır. Sizin kazancınızı maksimum seviyeye ulaştırmanızı amaçlayarak çalışmalarını derinleştirir. Son derece kolay ve hızlı bir şekilde kullanılabilir. Her zaman için uygun şekillerde tercih edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir